New additions in bold; all venues listed are in the Links section — click a club name for more info about a given show.

July

Thu 7/31 Turnpike Troubadours – Pageant

Thu 7/31 Wanda Jackson – Duck Room

Thu 7/31 Kings of Leon – Verizon

August

Fri 8/1 Tori Amos – Peabody Opera House

Fri 8/1 Cowboy Mouth – Old Rock House

Fri 8/1 Space Capone – 2720 Cherokee

Sat 8/2 Diamond Rio – Meramec Music Theater (Steelville, MO)

Sat 8/2 Funky Butt Brass Band Fish Fry – Off Broadway

Sat 8/2 Shame Club, Ring, Cicada, Robb Steele – Off Broadway

Sat 8/2 Leann Rimes – Pageant

Sun 8/4 The Meditations w/ Yard Squad Feat. SoJourner – Station House

Tue 8/5 Cory Chisel’s Soul Obscura – Off Broadway

Wed 8/6 Baseball Project w/ Water Liars – Duck Room

Wed 8/6 The Cult – Pageant

Wed 8/6 Mandolin Orange – The Stage at KDHX

Thu 8/7 Sturgill Simpson w/ Brian Henneman and Kip Loui and Dock Ellis Band – Off Broadway

Fri 8/8 Justin Townes Earle – Off Broadway

Sat 8/9 Exile & Juice Newton – Meramec Music Theater (Steelville, MO)

Sat 8/9 Jolie Holland – Duck Room

Sat 8/9 Dave Alvin and Phil Alvin with the Guilty Ones – Off Broadway

Mon 8/11 Earth Wind and Fire – Peabody

Tue 8/12 Supersuckers – Firebird

Tue 8/12 Ben Nichols – Off Broadway

Tue 8/12 Chain and the Gang w/ Sleepy Kitty – Luminary

Wed 8/13 OK Go – Old Rock House

Wed 8/13 Ingrid Michaelson w/ NEULORE – Pageant

Wed 8/13 Jon Dee Graham and the Fighting Cocks – Gramophone

Thu 8/14 The Nashville Honky-Tonk Review with Rum Drum Ramblers, Johnny Appleseed and Luke Bell – Off Broadway

Thu 8/14 Curtis Salgado – Old Rock House

Fri 8/15 Lincoln Durham w/ Oil Boom – Off Broadway

Fri 8/15 Cara Louise Band w/ Red Headed Strangers, Old Capital Square Dance Club, Miss Molly Simms & the Old Souls Revival – Firebird

Fri 8/15 Umphrey’s McGee – Fabulous Fox

Sat 8/16 Karen Peck & New River – Meramec Music Theater (Steelville, MO)

Sat 8/16 The Polyphonic Spree – Duck Room

Sat 8/16 Bob Reuter Birthday Shop featuring Alley Ghost, Jack Grelle, Johnny Walker (Soledad Brothers), James Leg (Black Diamond Heavies) and the Defeated County – Ready Room

Sun 8/17 Katy Perry, Capital Cities, Tegan & Sara and Kacey Musgraves – Scottrade Center

Sun 8/17 Amanda Shires – Off Broadway

Mon 8/18 Nickel Creek w/ Sarah Jarosz – Pageant

Wed 8/20 Otis Gibbs w/ Edward David Anderson – Off Broadway

Wed 8/20 Chris Duarte – Old Rock House

Thu 8/21 Strand of Oaks w/ Christopher Denny – Off Broadway

Fri 8/22 Nikki Hill – Beale on Broadway

Fri 8/22 Bo Keys w/ Al Holiday and the East Side Rhythm Band – Gramophone

Sat 8/23 SMAndinista! (benefit for Families of Spinal Muscular Atrophy (FSMA)) featuring the music of The Clash with Picture Day, Estevan, Rocksteady Flyers, Kadu Flyer and Shark Dad

Sun 8/24 Rikk Agnew Band – Fubar

Sun 8/24 ZZ Top w/Jeff Beck – Verizon Wireless Amphitheater

Thu 8/28 KISS and Def Leppard – Verizon Wireless Amphitheater

Thu 8/29 Old Salt Union – Old Rock House

Thu 8/29 Bob Weir and Ratdog – Fabulous Fox

Sat 8/30 Islands – Firebird

Sat 8/30 John D Hale Band – Old Rock House

September

Tue 9/2 The Breeders – Off Broadway

Wed 9/3 Bishop Allen – Firebird

Wed 9/3 Lee Bains III & The Glory Fires – Off Broadway

Thu 9/4 Chris Knight – Off Broadway

Sat 9/6 & Sun 9/7 Loufest – Forest Park

Sat 9/6 Tom Russell – Off Broadway

Sat 9/6 Steeldrivers (Early Show) – Old Rock House

Sat 9/6 Orgone – Old Rock House

Wed 9/10 Kid Congo Powers & The Pink Monkey Birds w/ Little Big Bangs – Off Broadway

Thu 9/11 Sam Bush – Old Rock House

Fri 9/12 Mighty Mighty Bosstones – Pageant

Fri 9/12 The Afghan Whigs – Ready Room

Fri 9/12 Pokey Lafarge – Old Rock House

Fri 9/12 Pujol – Off Broadway

Sat 9/13 Eric Church w/ Dwight Yoakam – Scottrade Center

Sat 9/13 Futurebirds – Gramophone

Sat 9/13 Ian Fisher & the Present – 7″ Vinyl EP Release w/ The Reverend John DeLore, Yankee Racers – Off Broadway

Sat 9/13 Steve Dawson’s Funderal Bonsai Wedding w/ Cave States – The Stage at KDHX

Sun 9/14 Tobacco – Off Broadway

Sun 9/14 Monophonics – Old Rock House

Mon 9/15 Black Lips and King Khan & BBQ Show – Ready Room

Mon 9/15 S Carey w/ Dots Not Feathers – Off Broadway

Tue 9/16 Yacht – Plush

Wed 9/17 Iron & Wine – Pageant

Wed 9/17 Janiva Magness – Old Rock House

Thu 9/18 Social Distortion w/ The Whigs – Pageant

Thu 9/18 Black Prairie – Off Broadway

Thu 9/18 Tennis – Ready Room

Fri 9/19 Bob Mould Band – Old Rock House

Fri 9/19 An Evening with Mary Gauthier and Sam Baker – Off Broadway

Sat 9/20 Tower of Song: A Tribute to Leonard Cohen and 80th Birthday Party (Featuring: Brothers Lazaroff, Cave States, Cree Rider Family Band, Genevieve, Indian Blanket, The Jenny Kavanaugh Band, Rough Shop and T&A (Tom Hall and Alice Spencer)) – Off Broadway

Sat 9/20 Spoon – Pageant

Tue 9/23 Apache Relay – Gramophone

Fri 9/26 John Prine w/ Amanda Shires – Touhill Performing Arts Center

Fri 9/26 Jon Hardy and the Public w/ Middle Class Fashion – Off Broadway

Sat 9/27 New Riders of the Purple Sage – Wildwood Springs Lodge (Steelville, MO)

Tue 9/30 The Cave Singers – Gramophone

October

Wed 10/1 Slaid Cleaves (Seated Show) – Off Broadway

Wed 10/1 Polica – Old Rock House

Wed 10/1 Matisyahu w/ Radical Something – Pageant

Wed 10/1 Moot Davis – Plush

Thu 10/2 Greensky Bluegrass – Old Rock House

Fri 10/3 Pearl Jam – Scottrade Center

Fri 10/3 Marty Stuart and his Fabulous Superlatives – Sheldon

Fri 10/3 Ringo Starr and his All Starr Band – Fox

Sat 10/4 Pomplamoose – Firebird

Sat 10/4 Hugh Masekela & Vusi Mahlasela – Sheldon

Sat 10/4 Barrence Whitfield and The Savages – Off Broadway

Sat 10/4 Robin Trower – Pageant

Sat 10/4 Hugh Masekela & Vusi Mahlasela – Sheldon

Sun 10/5 J Mascis w/ Kevin Drew (of Broken Social Scene) – Off Broadway

Sun 10/5 Wood Brothers – Old Rock House

Mon 10/6 Mirah w/ Death Vessel – Off Broadway

Tue 10/7 Tune-Yards – Ready Room

Wed 10/8 George Thorogood and the Destroyers – Pageant

Thu 10/9 Lucius – Off Broadway

Sat 10/11 Chick Corea – Sheldon

Sun 10/12 War on Drugs – Ready Room

Sun 10/12 Dailey & Vincent (2:00 PM) – Meramec Music Theater (Steelville, MO)

Sun 10/12 The Rural Alberta Advantage – Firebird

Tue 10/14 Charli XCX – Ready Room

Tue 10/14 Stanley Clarke Band – Pageant

Wed 10/15 Temples w/ The Districts – Old Rock House

Wed 10/15 Sharon Van Etten w/ Tiny Ruins – Luminary

Thu 10/16 Los Lobos – Morris University Center Meridian Ballroom at SIUE

Fri 10/17 Los Straightjackets w/ Deke Dickerson – Off Broadway

Fri 10/17 250 Years of St. Louis Music featuring Denise Thimes, Peter Martin, Kim Massie, Billy Peek, Alarm Will Sound and more – Sheldon

Sat 10/18 Dennis DeYoung – Family Arena

Sat 10/18 Shonen Knife – Firebird

Sat 10/18 Allen Stone – Ready Room

Sun 10/19 Carolina Chocolate Drops – Off Broadway

Sun 10/19 Ryan Adams – Peabody Opera House

Mon 10/20 Carbon Leaf – Old Rock House

Mon 10/20 Willie Watson – Sheldon Ballroom

Tue 10/21 and Wed 10/22 Widespread Panic – Peabody

Tue 10/21 Meat Puppets w/ Cass McCombs – Duck Room

Fri 10/24 & Sat 10/25 America – Wildwood Springs Lodge (Steelville, MO)

Fri 10/24 This Will Destroy You w/ Future Death, Silent Land Time Machine – Firebird

Sat 10/25 Ani DiFranco – Pageant

Sat 10/25 Jay Nash – Off Broadway

Sun 10/26 We Were Promised Jetpacks – Old Rock House

Mon 10/27 Mutual Benefit – Luminary

Tue 10/28 Bassnectar – Pageant

Wed 10/29 St. Paul and the Broken Bones – Ready Room

November

Sun 11/2 SpokFrevoOrquestra – Sheldon

Wed 11/5 Primus & the Chocolate Factory – Peabody

Fri 11/7 The Wailin’ Jennys – Sheldon

Sat 11/8 Devon Allman – Gramophone

Sat 11/8 Quintron and Miss Pussycat – Firebird

Mon 11/10 New Pornographers w/ Pains of Being Pure at Heart – Pageant

Thu 11/13 Better Than Ezra – Pageant

Wed 11/19 My Brightest Diamond – Old Rock House

Thu 11/20 Rosanne Cash – Sheldon

Fri 11/21 Adrian Belew Power Trio – Old Rock House

Sun 11/23 The Mavericks – Pageant

December

Thu 12/4 Brian Owens Motown Christmas – Sheldon

Tue 12/9 Black Keys w/ St. Vincent – Scottrade Center

Sat 12/13 Go Tell It On The Mountain: The Blind Boys of Alabama Christmas Show
with Ruthie Foster – Sheldon